اسید هیالورونیک Hyaluronic Acid چیست ؟
اسید هیالورونیک Hyaluronic Acid  نام یک ترکیبت آلی شمیایی است این ترکیب با نام های هیالورونان، هیالورونیت، هیالورونیک اسید و با علامت اختصاری HA نیز شناخته می شود. در این مقاله ما سعی داریم تا نگاهی کلی و جامع به ساختار، فواید و عملکرد این ترکیب داشته باشیم و تمامی مسائل مربوط به این ماده پر طرفدار را بررسی کنیم .
هیالورونیک اسید نوعی کربوهیدارت می باشد که به صورت طبیعی در بدن انسان وجود دارد این کربوهیدارت با زنجیره بالا می تواند با آب ترکیب شود و حالتی چسبناک و ژله ای مانند ایجاد کند، هیالورونیک اسید در درون مفصل ها، پلاگین چشم، پوست و سایر بافت ها وجود دارد اما بیشترین غلطت آن در بدن مربوط به پوست می باشد به طوری که تقریبا 50 % هیالورونیک اسید موجود در بدن را در پوست می توان یافت همچنین توجه داشته باشید محصولات مراقبت از پوست حاوی Hyaluronic Acid به دلیل تولید این ماده در بدن و نداشتن منشا انسانی و یا حیوانی کاملا ایمن بوده و خطر واکنش آلرژکی ندارد.


                                                                      

هیالورونیک اسید در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست کاربرد دارد، در واقع این ماده به آب متصل می شود و لایه های سطحی پوست که از زیر توسط ستون های از فیبر که عمدتا متشکل از کلاژن و الاستین هستند، بافت های پیوند ای را تشکل می دهند که فضای بین این مولکول ها از کمپلکس پروتئین و هیالورونیک اسید پر شده است این کمپلکس ژله ای مانند موادهای مغذی را از طریق خون توسط مویرگها در پوست انتقال می دهند. در واقع هیالورونیک اسید با آبرسانی و نقل و انتقال ترکیبات مغذی چهار چوب یا ماتریکس خارجی سلول را برای حفظ ساختار ECM فراهم می کند. اگر الاستین که وظیفه صاف و یکدست نگهداشتن پوست را بر عهده دارد در آب غوطه ور نباشد، خشک و شکننده می شود این امر باعث کدر، شل شدن و کاهش خاصیت ارتجاعی پوست می شود. در این میان اسید هیالورونیک آب را جذب و در پوست نگه می دارد و با زنده نگهداشتن الاستین و کلاژن باعث شفافیت و شادابی پوست می شود .


هیالورونان ( نام دیگر هیالورونیک اسید ) هم در لایه درم و هم در لایه اپیدرم وجود دارد. پوست های جوان و شاداب حاوی مقدار بالای هیالورونان هستند که این امر دلیل شادابی و جوان ماندن پوست آنها می باشد، متاسفانه با افزایش سن، بدن توان تولید و جذب هیالورونیک اسید را از دست می دهد این موضوع تقریبا از سن 35 سالگی با کاهش سنتز هیالورونیک اسید آغاز می شود به طوری که در سن 45 سالگی بدن تنها حدود 50 % از این ماده حیاتی را می تواند تولید کند. در نتیجه با کمبود این ماده موثر کلاژن و فیبرهای الاستین در بدن تجزیه شده و قدرت خود را از دست می دهند در نهایت با عدم تولید این ماده جوان کننده، پوست سد دفاعی خود را از دست می دهد و در برابر اشعه مضر آفتاب و آلودگی های محیطی بسیار آسیب پذیر می شود و در نهایت شادابی، شفافیت و استحکام خود را از دست می دهد، این حالت موجب پیری پوست و ایجاد چین و چروک ها اغلب در نواحی  پیشانی، بینی، لب و دور چشم می شود. اساسا پیری و چروک در پوست به دلیل از دست رفتن سه جز اساسی کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک ایجاده می شود.


                                                                                                                               مطالعات نشان داده چین و چروک بر روی پوست در مناطقی با رطوبت کم نسبت به مناطقی با رطوبت بالا بیشتر و زودتر ایجاد می شود زیرا ظرفیت نگهداری آب ذخیر در پوست کاهش می یابد در نتیجه خاصیت کشسانی پوست از دست می رود. همانطور که گفته شد با افزایش سن تولید هیالورونیک اسید در بدن کاهش می یابد و پوست شروع به پیر شدن می کند اما از حدود سی سال پیش دانشمندان سعی در تولید آزمایشگاهی این ماده پر طرفدار و موثر داشتند به طوری که امروزه برخی از برند های معروف مانند گینو، استادرم، اوسرین، لیراک، نوکس، ایوروشه از اسید هیالورونیک در ترکیبات بسیاری از محصولات خود استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده مصرف منظم محصولاتی که حاوی 0.1 درصد هیالورونیک اسید هستند می تواند به جوانی و شادابی پوست کمک شایانی کند.  به طور کلی اسید هیالورونیک ترکیبی سازگار با انواع پوست می باشد و با داشتن بافتی سبک و ژله ای مانند می تواند به انواع مختلف پوست کمک کند از این رو حتی پوست های چرب نیز می توانند از این ترکیب استفاده کنند، همچنین Hyaluronic Acid به دلیل اینکه یک ترکیب ملایم است برای پوست های حساس نیز مشکلی ایجاد نمی کند.


                                                                              در واقع زمانی که هیالورونیک اسید وارد عمل می شود پوست آب فراوانی را به خود جذب و دوباره مکانیزم طبیعی خود را آغاز می کند. البته آبرسانی یکی از فواید این ترکیب دوست داشتنی می باشد، این ترکیب خاصیت آنتی اکسیدانی نیز دارد و از پوست در برابر آلودگی های محیطی، مواد شیمیای، آفتاب و خصوصا رادیکال های آزاد محافظت می کند، اشعه UVB زیان های فراوانی برای پوست به همراه دارد، هیالورونیک اسید با جذب ایزوتوپ های رادیو اکتیو اکسیژن که بر اثر تابش نور آفتاب بر روی سطح پوست ایجاد می شود از پوست در برابر لک های ناشی از تابش نور آفتاب محافظت می کند. مرطوب کننده ها و آبرسان های حاوی هیالورونیک اسید پوست را هیدراته کرده  و باعث نگهداری آب در پوست می شود به عبارت دیگر نقش هیالورونیک اسید در پوست تقویت هیدراسیون موثر پوست می باشد. بنابراین با توجه به تمامی مطالب گفته شده می توان فواید عملکرد این ماده را به صورت زیر دسته بندی کرد :   
- آبرسانی به پوست با مکانیزم ترکیب شدن با ملکولهای آب
- ایجاد مکانیزم حمل مواد مغذی ضروری از طریق جریان خون به سلولهای پوستی
- حفظ رطوبت و اتصال آن به پوست
- کمک به ترمیم پوست
- کنار هم نگهداشتن اجزا و ساختار کلاژن و الاستین
- کمک به ایجاد سد دفاعی پوست در برابر نور خورشید، میکرو ارگانیسم ها و ...
بنابراین به صورت کلی می توان بیان کرد مرطوب کننده های حاوی هیالورونیک اسید پوست را هیدارته می کنند و باعث نگهداری آب در پوست می شوند با گذشت زمان خطوط و چروک های پوست کاهش می یابد و پوستی جوان تر، شاداب و یکدست تر خواهید داشت بنابراین می توان گفت هیالورونیک اسید یک ماده حیاتی است برای :
- جلوگیری از پیری زودرس
- افزایش هیدراسیون پوست
- نگهداشتن پوست به صورت مرطوب و نرم
- افزایش سنتز کلاژن
- افزایش قابلیت ارتجاعی پوست
- شادابی و جوانی پوست                                                                                                                                        
اسید هیالورونیک از چه طریقی وارد بدن می شود؟

هیالورونیت ( نام دیگر اسید هیالورونیک ) از طرق مواد غذایی مانند گوشت گاو، سبزیجات برگدار، نخود سبز، هویج، سیب زمینی شیرین و سفید، گوجه فرنگی، توت فرنگی، آناناس، کدو، آجیل و خصوصا سبزیجاتی که حاوی مقدار زیادی زینک هستند جذب بدن می شود، جالب است بدانید کمبود اسید هیالورونیک معمولا در کسانی که دارای کمبود زینک هستند بیشتر از سایر افراد دیده می شود همچنین  این ماده 8 برابر وزن خود آب جذب و درون خود نگهداری می کند و به همین جهت بهترین دارو برای درمان خشکی و کم آبی محسوب می شود، این ماده یک ترکیب هوشمند است و با در نظر گرفتن شرایطی مانند رطوبت هوا مقدار رطوبت مجذوب پوست را تنظیم می کند.
احتمالا شنیده اید که در آب و هوای خشک هیالورونیک اسید می تواند پوست را خشک تر کند بر اساس این فرضیه در اقلیم های خشک که رطوبت کمی در هوا وجود دارد هیالورونیک اسید ممکن است برای جذب آب به پوست متوسل شود و با خارج کردن آب از لایه های زیرین منجر به تشدید خشکی و احساس کشیدگی در پوست می شود اما توجه داشته باشید درباره این فرضیه هنوز هیچ تحقیق علمی قابل استنادی منتشر نشده است
زمان مصرف :
پیشنهاد می شود این محصول را بر روی پوست تمیز و شب هنگام استفاده کنید تا مدت زمان بیشتری  بر روی پوست شما باشد همچنین سعی کنید در زمان استفاده از محصولاتی مانند: ضد لک، اسکراب و لایه بردار در روز حداقل یک بار از مرطوب کننده و یا آبرسان مناسب پوستتان استفاده کنید