درباره پیری زودرس پوست چه می دانید؟
با بالا رفتن سن بسیاری از ارگان های بدن تحت تاثیر قرار می گیرند، پوست هم از این امر مستثنا نمی باشد اما در بعضی از افراد علائم پیری نظیر چروک های سطحی در ناحیه های پیشانی، اطراف چشم و لب بسیار زودتر از دیگران نمایان می شود به این حالت پیری زودرس پوست می گویند. علل پیری زودرس پوست ترکیبی از  عوامل ژنتیکی، آلودگی محیطی و سبک زندگی افراد می باشد. فراموش نکنید که پیری یک امر طبیعی است اما اگر شما از پوست خود درست مراقبت کنید، می توانید این روند را به تاخیر بیندازید. از آنجا که شما نمی توانید ژن های که با آن به دنیا آمده اید را تغییر دهید پس باید در دیگر فاکتورها تغییرات ایجاد کنید. اگر چه بعضی از این علائم را می توان با آرایش پوشاند اما افراد بسیاری در پی روش های هستند تا این علائم را به حداقل برسانند تا پوستی شاداب، جوان و یکدست داشته باشند، در نهایت شما در کنار استفاده از محصولات مراقبت از پوست و ضد پیری نیازمند بهبود عادات در سبک زندگیتان هستید زیرا بسیار از این عادات به صورت مستقیم در سلامت پوست شما اثر می گذارند. بنابراین در ابتدا بهتر است به بررسی عوامل و نشانه های پیری زودرس پوست بپردازیم تا این عارضه پوستی را بهتر و بیشتر بشناسیم
دانشمندان نشانه ها و عوامل مختلفی را در رابطه با پیری زودرس پوست اعلام کرده اند که ما در این مبحث سعی داریم اهم  این موارد را مورد بررسی قرار دهیم :
آفتاب: قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی و همچنین استفاده نکردن از محصولات ضد آفتاب اولین و مهمترین عامل در بروز پیری زودرس پوست می باشد. این حالت بروز لک های پوستی، چین و چروک، کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، افزایش رادیکال های آزاد، افتادگی و شل شدن پوست را به همراه دارد. تابش نور خورشید با تخریب کلاژن در پوست از طریق فرآیند اکسیداسیون پدیده ای به نام الاستوزیس پوست را ایجاد می کند. همچنین اکسیداسیون باعث تقسیم غیر طبیعی سلول های پوست شده و خطر ابتلا به ضایعات بدخیم و پیش بدخیم پوست را افزایش داده و  پوست را نازک و خشن می کند.
کم آبی پوست: با کم شدن آب پوست علاوه بر اینکه پوست نرمی، لطافت و طراوت خود را از دست می دهد چروک ها بسیار زودتر از حالت طبیعی نمایان می شوند، ضمنا اسید هیالورونیک (درباره اسید هیالورونیک بیشتر بدانید) قدرت خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند به صورت طبیعی وظیفه خود را در تغذیه سلولهای پوستی انجام دهد در نتیجه الاستین و کلاژن در پوست تجزیه می شود و همین امر باعث ایجاد چین و چروک در سطح پوست ، کدر شدن رنگ پوست، شل شدن و افتادگی پوست  می شود.
کم خوابی: کم خوابی یا به بیان دیگر درست نخوابیدن ( خواب مفید 7 تا 8 ساعت در شب می باشد ) در واقع فرصت بازسازی و ترمیم را از پوست می گیرد که مهمترین اثر آن را می توان در پوست اطراف چشم مشاهد کرد، زیرا این ناحیه حساس ترین و نازک ترین پوست را نسبت به دیگر نواحی صورت دارد، کم خوابی حلقه ای تیره رنگ را در اطراف چشم ایجاده می کند و باعث پف، تورم و چروک در این ناحیه می شود لازم بذکر است وقتی ما خسته هستیم مایعات در اطراف چشم جمع می شوند.
استرس: در دنیایی پر مشغله امروز استرس بخشی جدا ناپذیری از زندگی انسان بنظر می رسد که یکی از مهمترین عوامل در بروز پیری زودرس پوست می باشد، پوست به عنوان بزرگترین عضو بدن ارتباطات بسیاری هم به صورت مستقیم و  هم به صورت غیر مستقیم با مغز دارد لذا استرس های روزمره، مشغله های کار و خصوصا استرس های عاطفی طولانی مدت به صورت مستقیم بر روی پوست شما تاثیر می گذارد و با ترشح زیاد هرمون استرس مانند کورتیزول و آدرنالین روند پیری پوست را با سرکوب سنتز طبیعی بافت همبند و سلول های مفید تسریع می بخشد.
استفاده بیش از حد از لایه بردار ومحصولات کنترل کننده چربی پوست: استفاده بیش از حد از لایه بردارها می تواند به پارگی های میکروسکو پی در فیبرهای الاستین و کلاژن منجر شود و در نهایت به شکل گیری خطوط و چروک بر روی پوست منتهی می شود، همچنین استفاده بیش از حد اندازه از کرم های کنترل کننده چربی سبب از بین رفتن لایه چرب مفید پوست می شود بنابراین یکی از سدهای دفاعی پوست در برابر نور خورشید، آلودگی های محیطی و ... از بین می رود و پوست در برابر این عوامل شدیدا آسیب پذیر می شود.
تاثیر لوازم آرایشی: این محصولات اگر چه شما را زیبا می کنند و به تنهایی در روند پیری پوست تاثیر مستقیمی ندارند اما باید توجه داشته باشید که اگر مدت زمان زیادی بر روی پوست شما باقی بماند به دلیل مسدود کردن منافذ پوست از تنفس آن جلوگیری می کنند و فرصت بازسازی را از پوست می گیرد، همچنین به دلیل جذب آلودگی باعث تشدید تولید رادیکال های آزاد در پوست می شوند لازم بذکر است که اغلب خانوم ها  تصور می کنند با شستشو روزانه و معمولی، آرایش بر روی پوست آنها باقی نمی ماند این تصور کاملا اشتباه است و باید بدانید که برای پاک کردن آرایش بر حسب نوع پوست خود اعم از چرب، مختلط و خشک باید از پاک کننده های آرایش و خصوصا تونر استفاده کنید ( محصولات پاک کننده آرایش) تا این مواد به صورت عمقی از منافذ شما پاک شود.
رژیم غذایی نامناسب: داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند شما را در داشتن پوستی جوان و شاداب یاری کند، از این رو توصیه می شود مواردی را که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم در رژیم غذایی خود رعایت کنید: غذاهای سرخ کردنی و یا دارای چربی بالا به دلیل داشتن مواد التهابی برای پوست بسیار مخرب می باشند به بیان دیگر از مصرف این خوراکی ها به دلیل دارا بودن چربی های غیر طبیعی و اسید های چرب (ترانس) خودداری کنید و یا مصرف این خوراکی ها را به حداقل برساند. همچنین شیرینی ها به دلیل دارا بودن مقدار بسیار زیادی شکر و چربی های غیر طبیعی باعث می شوند بافت های همبند پوست سفت شده و قابلیت ارتجاعی خود را از دست دهند. از طرفی دیگر غذاهای فرآوری شده مانند هات داگ، سوسیس، کالباس و هر غذای فرآوری شده دیگر به دلیل نمک های نگهدارند و خصوصا وجود نیترات باعث تسریع در روند پیری سلولها به ویژه سلول های پوست می شوند. بنابراین یک رژیم غذایی سرشار از مواد تازه و کامل حاوی مواد مغذی مختلف مانند روی، ویتامین C ، منیزیم و بتاکاروتن به لطف تقویت سنتز کلاژن می تواند پوست شما را درخشان، شاداب و جوان کند، در این میان از تاثیر پروتیئن ها بر پوست نباید غافل شد مصرف غذاهای داری پروتین می تواند پوست را در تولید ساختار های پروتینی و تغذیه پوست بسیار یاری کند. همچنین رژیم های غذای غیر استاندارد که سبب افزایش یا کاهش ناگهانی وزن می شوند می تواند تاثیرات مخرب و ماندگاری بر روی پوست شما داشته باشد .
سیگار نکشید: کشیدن سیگار باعث ایجاد چین و چروک در پوست به ویژه ناحیه هایی اطراف چشم، خطوط خنده و بالای لب فوقانی می شود این چروک ها در افراد سیگاری 10 تا 15 سال نسبت به افراد غیر سیگاری زودتر نمایان می شود همچنین سیگار پوست را حساس، کدر و خسته می کند و باعث می شود سطح ویتامین C در بدن شدیدا کاهش می یابد این امر باعث کدر و خسته شدن پوست شما می شود همچنین با کاهش سطح ویتامین C در بدن تولید کلاژن کاهش می یابد و پوست رفته رفته خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و چروک ها ایجاد شده در سطح پوست باقی می مانند.
نیکوتین موجود در سیگار باعث باریک شدن مویرگهای خونی می شود و سیستم نقل و انتقال مواد مغذی برای پوست که از طریق همین مویرگ ها انجام می شود را مختل می کند در نتیجه پوست پیر می شود.


 بررسی نشانه ها و علایم پیری زودرس پوست بپردازیم:
چین و چروک: معمولا بعد از سن 35 سالگی به مرور و با گذشت زمان چین و چروک ها بر روی پوست نمایان می شود اما اگر این خطوط بخصوص در نواحی پیشانی، اطراف چشم و خطوط خنده و اخم قبل از سن 30 سالگی ولو بسیار ریز و سطحی بر روی پوست نمایان شود ، شما در اولین مرحله پیری زودرس پوست قرار گرفته اید.
شل شدن پوست در ناحیه فک: بعد از سن 40 سالگی پوست، به صوت طبیعی شروع به شل شدن و افتادگی می کند بخصوص در ناحیه فک به عبارت دیگر می توان گفت اولین ناحیه که پوست شروع به شل شدن می کند در اطراف فک می باشد پس اگر قبل از رسیدن به 40 سالگی دچار افتادگی پوست شدید می توان گفت که پیری زودرس در پوست شما ظهور کرده است. این موضوع دلایل فراوانی اعم از ژنتیک، کم آبی پوست، آلودگی های محیطی ، کم توجهی به پوست و ... دارد ( برای جلوگیری از این موضوع شما بر حسب سن خود می توانید از محصولات ضد پیری پوست (محصولات ضد پیری پوست) استفاده کنید این محصولات حاوی ماده ای به نام پپتیدها می باشند که تولید کلاژن در پوست را تقویت می کنند )
میمیک صورت: اگر 30 سال دارید و  احساس می کنید در هنگام خندیدن و یا اخم کردن چروک های اطراف چشم و یا لب شما زیاد می شود و یا حتی زمانی که ابروها را بالا می برید چند خط بر روی پیشانی شما ایجاد می شود یک امر طبیعی است. اما اگر کمتر از 30 سال دارید و این موارد برای شما اتفاق می افتد دچار پیری زودرس پوست شده اید (  برای جلوگیری از این موضوع استفاده از کرم های دارای کلاژن و رتینول توصیه می شود همچنین سعی کنید از استرس دوری کنید زیرا به دلیل آزاد شدن هورمون کورتیزول در هنگام استرس، کلاژن و الاستین پوست تجزیه و شکسته می شود و اثر خود را از دست می دهد).
لک های پوستی: ایجاد لک بر روی پوست می تواند عوامل مختلفی مانند : کم آبی پوست، آفتاب، بالا رفتن سن، بهم ریختگی هورمون های زنانه و ... داشته باشد هرگاه احساس کردید تعداد این لک ها بر روی پوستتان زیاد شده است خصوصا اگر کمتر از 35 سال دارید آن را به عنوان یک علامت مهم از پیری زودرس پوست تلقی کنید ( برای حل این مشکل شما می توانید از کرم های حاوی ویتامین C ، هیالورونیک اسید و رتینول استفاده کنید(محصولات ضد لک))


راه های پیشگیری از پیری زودرس پوست:
حال که با علل و نشانه های پیری زودرس پوست آشنا شده اید در ادامه قصد داریم راه های پیشگری از پیری زودرس پوست را مورد بررسی قرار دهیم .
مصرف آنتی اکسیدان: مصرف غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مانند: میوه و سبزیجات به دلیل دارا بود آنتی اکسیدان هایی نظیر لوتین ، بتاکاروتن و ... می تواند از روند پیری زودرس پوست جلوگیری کند زیرا آنتی اکسیدان ها با کاهش سطح اثرات مخرب آفتاب، رادیکال های آزاد، مصرف سیگار، آلودگی های محیطی و ... روند بازسازی پوست را تحریک کرده و خاصیت ارتجاعی پوست را حفظ می کند.
نوشیدن آب کافی: نوشیدن آب به میزان کافی ( روزانه 6 تا 8 لیوان آب در زمانی که احساس تشنگی نمی کنید) علاوه بر اینکه عملکرد صحیح اندام های داخلی را تضمین می کند برای آبرسانی و اکسیژن رسانی به پوست نیز حائز اهمیت است. همچنین شما دو بار در روز از محصولات آبرسان که حاوی هیالورونیک اسید هستند استفاده کنید تا پوست شما دچار کم آبی نشود.
لایه بردار: استفاده از محصولات لایه بردار ( یک بار در هفته ) باعث پاکسازی پوست، حذف سلولها مرده و آلودگی های سطحی پوست می شود، همچنین به واسطه بهبود اکسیژن رسانی به پوست ( به دلیل پاکسازی منافذ پوست ) و گردش خون به حفظ سلامت بافت های پوست کمک می کند. لازم به ذکر است استفاده مکرر از این محصولات سبب پیری و کم آبی پوست می شود بنابراین توصیه می کنیم اگر پوست چربی دارید دو بار در هفته و در غیر این صورت یک بار در هفته از این محصولات استفاده کنید. (محصولات لایه بردار)
محصولات ضد آفتاب: قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت طولانی یکی از عوامل اصلی در تسریع روند پیری زودرس پوست است. استفاده روزانه از محصولات ضد آفتاب می تواند سدی در برابر پرتوهای مضر آفتاب باشد.(محصولات ضد آفتاب) البته باید توجه داشته باشید که آفتاب یکی از منابع اصلی تامین کننده ویتامین D بدن است این ویتامین در سلامت پوست بسیار موثر است . پیشنهاد می کنیم از ضد آفتاب ها هم در روزهای آفتابی و هم در روزهای ابری استفاده کنید زیرا پرتوهای فرا بنفش خورشید در هوای ابری نیز می تواند بر  روی پوست تاثیر بگذارد.
میوه و سبزیجات زیاد مصرف کنید: مصرف میوه و سبزیجات به واسطه تامین آنتی اکسیدان مورد نیاز بدن نظیر لوتنین و بتاکاروتن که به واسطه مبارزه با رادیکال های آزاد اثر مخرب آنها را در پوست خنثی می کنند بسیار توصیه می شود ضمنا آنتی اکسیدان ها ضمن جلوگیری از ایجاد چین و چروک بر روی پوست روند بازسازی پوست را تسریع می خشند همچنین میوه و سبزیجات با تامین ویتامین هایی نظیر E و C که تاثیر بسیار زیادی در تولید کلاژن پوست دارند به حفظ خاصیت ارتجاعی و شفافیت پوست کمک شایانی می کند.
روزی دو بار صورت خود را بشوید: پاک کردن آرایش و پاکیزگی پوست یکی از عوامل جلوگیری کننده از پیری زودرس پوست می باشد البته توجه داشته باشید دراین مورد نباید افراط کرد و حتما از شوینده های مناسب پوست خود استفاده کنید، شستشو به واسطه پاک کردن آلودگی از سطح پوست ضمن جلوگیری از تشدید تولید رادیکال های آزاد در پوست فرصت تنفس و جذب اکسیژن و در نتیجه بازسازی پوست را فراهم می کند پیشنهاد می شود یک بار صبح و یک بار شب از شوینده مناسب پوست خود استفاده کنید
در انتها توجه داشته باشید علاوه بر رعایت نکات گفته شده برای مراقبت های پوستی بنا بر نوع پوست و سن راهکارها و محصولات مختلفی وجود تا تاثیر روند پیری را بر پوست به حداقل برساند